WSPÓŁPRACA W ZWIĄZKACH I STOWARZYSZENIACH
Stowarzyszenie Metropolia Poznań
Jest to stowarzyszenie gmin i powiatów Aglomeracji Poznańskiej, przez które należy rozumieć: Miasto Poznań, Powiat Poznański oraz Gminy: Buk, Czerwonak, Dopiewo, Kleszczewo, Komorniki, Kostrzyn, Kórnik, Luboń, Mosina, Murowana Goślina, Oborniki, Pobiedziska, Puszczykowo, Rokietnica, Skoki, Stęszew, Suchy Las, Swarzędz, Szamotuły, Śrem oraz Tarnowo Podgórne.
Celem stowarzyszenia jest wspieranie idei samorządu terytorialnego oraz obrona wspólnych interesów członków stowarzyszenia, a w szczególności wspieranie rozwoju społeczno-gospodarczego Metropolii Poznań oraz współpracy gmin i powiatów w tym zakresie.
Od 16 marca 2015 r. Stowarzyszenie pełni funkcję Instytucji Pośredniczącej w zakresie realizacji Zintegrowanych Instytucji Terytorialnych (ZIT) w Miejskim Obszarze Funkcjonalnym Poznania w ramach WRPO na lata 2014-2020. Gmina w najbliższych latach, w trybie bezkonkursowym zamierza ubiegać się o środki z ZIT.
Stowarzyszenie koordynuje powstawanie Systemu Informacji Przestrzennej, który ma być wspólnym źródłem informacji przestrzennej dla terenu całek Metropolii Poznań (Poznań, Powiat, 4 dodatkowe gminy). Metropolia Poznań organizuje też konferencje, szkolenia związane m.in. z konsultacjami społecznymi, ochroną środowiska dostępne dla stowarzyszonych gmin.
Składka członkowska za 2022 r.: 24.236,90 zł
Dodatkowa składka w 2022 r.: 37.500,00 zł
Stowarzyszenie LGD Lider Zielonej Wielkopolski
Jest partnerstwem trójsektorowym, składającym się z przedstawicieli sektora publicznego, gospodarczego i społecznego oraz mieszkańców obszaru LGD. Stowarzyszenie jest dobrowolnym, samorządnym, trwałym zrzeszeniem osób fizycznych i osób prawnych, w tym jednostek samorządu terytorialnego, mającym na celu działanie na rzecz rozwoju obszarów wiejskich - działającym jako Lokalna Grupa Działania (LGD).
Stowarzyszenie działając na rzecz rozwoju obszarów wiejskich, uwzględnia ochronę oraz promocję środowiska naturalnego, krajobrazu i zasobów historyczno-kulturowych, równość szans, rozwój turystyki oraz popularyzację i rozwój produkcji wyrobów regionalnych. Lokalna Grupa Działania skupia 13 gmin.
W ramach IV edycji konkursu „Działaj Lokalnie” - programu Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce i Stowarzyszenie Lider Zielonej Wielkopolski - Stowarzyszenie Emerytów i Rencistów „Jedność” Czapury-Wiórek uzyskało dofinansowanie na projekt pn. „Trenuj z nami, Seniorami!”.
W ramach działań LGD uzyskano również dofinansowanie na projekt pn. „Budowa boiska do gry w piłkę siatkową o nawierzchni poliuretanowej w Czapurach”. Zadanie zostało wybrane do finansowania w ramach poddziałania „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach Strategii Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 dla operacji realizowanych w ramach naboru 2022/2023.
Składka członkowska za 2022 r.: 32.854,00 zł
Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Wielkopolski
Jest jedną z największych regionalnych organizacji jednostek samorządu terytorialnego Rzeczypospolitej Polskiej. Działa od 1991 r. i obecnie skupia 109 gmin i 13 powiatów z terenu Wielkopolski. Członkami Stowarzyszenia są tak znaczne ośrodki miejskie jak Poznań, Kalisz, Konin, Piła i Ostrów Wielkopolski oraz kilkadziesiąt gmin wiejskich.
Stowarzyszenie działa na rzecz integracji poszczególnych szczebli samorządu terytorialnego. Stanowi forum wymiany doświadczeń i inicjatyw skierowanych na rozwój Wielkopolski.
Składka członkowska za 2022 r.: 5.641,77 zł
Stowarzyszenie Wielkopolski Ośrodek Kształcenia i Studiów Samorządowych
Współpraca odbywa się od wielu lat, na różnych poziomach. Głównym celem WOKiSS jest wspieranie idei samorządu terytorialnego oraz pomoc w podnoszeniu efektywności jednostek samorządu terytorialnego w realizacji zadań publicznych, w szczególności poprzez działania edukacyjno-doradcze oraz informacyjno-wydawnicze.
Składka członkowska za 2022 r.: 15.600,00 zł
Klub Samorządowy Polskiej Agencji Prasowej
To opiniotwórcze centrum informacji, platforma wymiany wiedzy oraz dobrych praktyk pomiędzy osobami związanymi z sektorem samorządowym. Gmina Mosina aktywnie korzysta z dostępu do wielu artykułów prasowych i bazy wiedzy, publikuje materiały dotyczące Gminy Mosina, w tym oferty inwestycyjne.
W 2020 r. w ramach pakietu błękitnego, gmina otrzymała możliwość m.in.:
dostępu do bieżących informacji z zakresu m.in. zmian prawa, przepisów, dostęp do dokumentów (ustawy, rozporządzenia - bieżąco aktualizowanych), informacji z zakresu edukacji, ochrony środowiska, programów itp.;
publikacji informacji przesyłanych przez Samorząd w „Wiadomościach Klubowych”;
stworzenia Wizytówki Samorządu;
archiwizowania przesłanych informacji na podstronie samorządu;
publikacji ofert inwestycyjnych w zakładce „Zainwestuj w gminie”;
zamieszczania informacji w „Kalendarium” na głównej stronie Serwisu Samorządowego PAP;
Samorząd otrzymuje Codzienny Newsletter Informacyjny oraz Piątkowy Newsletter Klubowy, Newsletter Edukacyjny Serwisu Samorządowego.
Cena za pakiet błękitny: 2.460,00 zł
poznańska lokalna organizacja turystyczna
Gmina Mosina jest członkiem stowarzyszenia od 2002 r.
Głównym zadaniem stowarzyszenia jest promocja turystyczna aglomeracji poznańskiej. Ten cel realizujemy poprzez oferty naszych członków. Nasze działania są skierowane na rozpowszechnianie informacji oraz kontakt z mediami, przygotowanie publikacji, ale też szkolenia dla branży turystycznej i inne formy aktywności. Poniżej zamieszczamy wybór podejmowanych przez nas działań.
Składka członkowska za 2021 r.: 7.000,00 zł
Główne zadania i przedsięwzięcia zrealizowane z tą organizacją w 2022 r.:
Certyfikacja Atrakcji Turystycznych Powiatu Poznańskiego
W 2022 roku Poznańska Lokalna Organizacja Turystyczna wspólnie z Powiatem Poznańskim zorganizowała trzecią edycję Certyfikacji Atrakcji Turystycznych Powiatu Poznańskiego. Celem projektu jest systematyczne podnoszenie standardu oferty turystycznej aglomeracji poznańskiej. Do udziału zaproszono obiekty z kategorii muzea, parki rozrywki/ośrodki edukacji oraz rekreacja. Aby otrzymać certyfikat atrakcje turystyczne musiały wykazać się odpowiednim standardem w zakresie wyposażenia, dostępności, oferty i działań promocyjnych. W projekcie wzięło udział 48 obiektów, w tym 9 debiutantów. Wśród 45 obiektów, które uhonorowano tytułem Rekomendowanej Atrakcji Turystycznej Powiatu Poznańskiego znalazły się 3 z terenu Gminy Mosina: Galeria Sztuki w Mosinie, Muzeum Pałac w Rogalinie oraz Muzeum Przyrodnicze Wielkopolskiego Parku Narodowego w Jeziorach. Zwycięzcą w kategorii Muzea po raz kolejny zostało Muzeum Pałac w Rogalinie. Rekomendowane Atrakcje Turystyczne Powiatu Poznańskiego zostały objęte różnorodnymi działaniami promocyjnymi. Informacja o projekcie pojawiła się w licznych mediach, m.in. Telewizji STK, Telewizyjnej Powiatowej 17., Telewizji WTK, TVP Poznań, Naszym Głosie Poznańskim, Radiu Emaus i portalu TUR-INFO.PL.
Cykl „Turystyczne PLOTki”
W 2020 roku z inicjatywy Poznańskiej Lokalnej Organizacji Turystycznej zainaugurowano cykl artykułów pt. „Turystyczne PLOTki” prezentujący ofertę turystyczną aglomeracji poznańskiej (w tym Gminy Mosina). Artykuły przygotowywane przez Poznańską Lokalną Organizację Turystyczną publikowane są w cyklu miesięcznym w informatorach samorządowych gmin członkowskich, Prasowej Powiatowej 17. oraz Naszym Głosie Poznańskim. Dotychczas ukazało się 36 części w łącznym nakładzie ponad 3 300 000 sztuk! Poszczególne artykuły były również publikowane na stronach internetowych gmin członkowskich Poznańskiej Lokalnej Organizacji Turystycznej, w tym na stronie i w mediach społecznościowych Gminy Mosina. W 2022 roku dotychczas ukazały się następujące artykuły: Ciepło-zimno, Zabytki techniki, Mazanie po ścianie (o muralach), O drzewach, Rezydencje, Szczypta adrenaliny, Z książką pod pachą, Na rower, W ruchu, Z kopyta, Przeszłość na planie oraz Gabinet osobliwości.
Udział w audycji „Poznań na weekend” w Radiu Emaus
Przedstawiciele Poznańskiej Lokalnej Organizacji Turystycznej regularnie gościli na antenie Radia Emaus w cotygodniowej audycji „Poznań na weekend” prezentując turystyczne inspiracje weekendowe. W 2022 roku przygotowano i nagrano 34 audycje, spośród których wiele dotyczyło atrakcji z terenu Gminy Mosina.
Artykuł turystyczne w magazynie - „W zgodzie z Naturą”
Poznańska Lokalna Organizacja Turystyczna w 2022 roku przygotowała artykuły „Wiosenne wietrzenie” i „W to mi graj” do wiosennego numeru oraz „Wuchta emocji” i „Zwierzyniec” do jesiennego numeru kwartalnika „W zgodzie z Naturą” wydawanego przez Piekarnię Natura. Publikacje promowały najciekawsze atrakcje turystyczne Poznania i okolic, w tym ofertę turystyczną Gminy Mosina.
Publikacja „Atrakcje dla biznesu. Poznań i Wielkopolska”
Pod koniec 2021 roku Poznańska Lokalna Organizacja Turystyczna opublikowała nowy katalog z ofertą ponad 100 atrakcji Poznania i Wielkopolski przeznaczonych dla grup biznesowych. Wizytówki atrakcji podzielono na siedem kategorii tematycznych. Swoim zasięgiem katalog obejmuje teren województwa wielkopolskiego ze szczególnym uwzględnieniem aglomeracji poznańskiej. Wizytówki poszczególnych obiektów prezentują w pigułce ich ofertę i możliwości. Najważniejszym elementem opisów jest lista atrakcyjnych propozycji spędzania wolnego czasu, jakie oferują poszczególne miejsca. Całość uzupełniają informacje praktyczne (długość sezonu, wielkość obsługiwanej grupy, lokalizacja), ułatwiające wybór obiektu najlepiej dopasowanego do potrzeb danej grupy. Na liście znalazły się obiekty z Gminy Mosina: Mosińska Kolej Drezynowa, Aktywnie Nad Wodą Kajaki Dudek, Kajaki 2 oraz Ośrodek Sportu i Rekreacji w Mosinie. W 2022 roku trwała dystrybucja przewodnika.
Publikacja powstała w ramach projektu współfinansowanego przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego.
Nowa publikacja „Poznań i okolice dla dzieci”
W 2022 roku Poznańska Lokalna Organizacja Turystyczna przygotowała nowe, trzecie wydanie publikacji „Poznań i okolice dla dzieci”. Nowe wydawnictwo zawiera ponad 140 podpowiedzi, jak aktywnie i ciekawie spędzić czas z dziećmi w Poznaniu i aglomeracji poznańskiej. W przewodniku wydanym w wersji polskiej i angielskiej znalazło się ponad 140 pomysłów na spędzenie czasu w rodzinnym gronie. Propozycje podzielono na 8 kategorii tematycznych: Podróże w czasie, Z przyrodą za pan brat, Atrakcje nietuzinkowe, Z dziećmi aktywnie, Dzieje się!, Pozwiedzajmy, Na szlaku, Wejdź do gry. Książeczka zawiera zarówno propozycje na dobrą pogodę, jak i pomysły na to, jak spędzić czas, gdy pada deszcz. Oprócz listy atrakcji (miejsc) przygotowano również propozycje najciekawszych wydarzeń dla młodych odbiorców. Ponadto w publikacji znalazła się opisy atrakcyjnych szlaków tematycznych, pomysły na zabawę w gry turystyczne oraz inne nieszablonowe sposoby zwiedzania. Treść uzupełniają schematyczne mapki z lokalizacją poszczególnych atrakcji oraz wykaz punktów informacji turystycznej na terenie aglomeracji poznańskiej (w tym Gminne Centrum Informacji w Mosinie oraz sezonowy punkt informacji turystycznej w Rogalinie). W publikacji znalazły się następujące obiekty/atrakcje z terenu Gminy Mosina: Muzeum Pałac w Rogalinie, Wielkopolski Park Narodowy, Dęby Rogalińskie, Mosińska Kolej Drezynowa, Śladami Podróżników dookoła Poznania, Questy, Gry turystyczne, Turystyczno-Rekreacyjne Imprezy na Orientację (TRInO). Publikacja jest dostępna bezpłatnie w punkcie informacji turystycznej w Poznaniu na Starym Rynku oraz w wersji elektronicznej na portalu www.poznan.travel. Trwa dystrybucja do zainteresowanych gmin i punktów informacji turystycznej na terenie aglomeracji poznańskiej.
Publikacja powstała w ramach projektu współfinansowanego przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego.
Polski Bon Turystyczny
Poznańska Lokalna Organizacja Turystyczna na stronie www.bon.poznan.travel przygotowała, a następnie promowała zestawienie obiektów, honorujących płatność Polskim Bonem Turystycznym, w tym obiektów z terenu Gminy Mosina: Hotelu Szablewski w Dymaczewie Nowym i Dworku Biesiadnego w Radzewicach.
Mosińska Karta Mieszkańca
Poznańska Lokalna Organizacja Turystyczna jest partnerem Mosińskiej Karty Mieszkańca oferując 10% zniżki na wszystkie produkty promocyjne, w tym kartki pocztowe, maskotki, koszulki, skarpetki, maseczki, magnesy i kubki, z wyjątkiem publikacji.
Wypracowanie zasad współpracy Muzeum Pałacu w Rogalinie z przewodnikami turystycznymi – koordynacja (kontynuacja działań)
W 2018 roku wypracowano założenia pilotażowego programu współpracy pomiędzy Muzeum Pałac w Rogalinie a przewodnikami turystycznymi. Została zorganizowana pierwsza edycja kursu dla przewodników, podczas którego specjaliści z Muzeum Pałac w Rogalinie przedstawili kompleksową wiedzę na temat założenia pałacowo-parkowego w Rogalinie. Kurs został zakończony egzaminem, w wyniku którego ponad 30 przewodników turystycznych uzyskało certyfikaty, wydawane przez Poznańską Lokalną Organizację Turystyczną, uprawniające do oprowadzania grup po wybranych elementach ekspozycji Muzeum Pałacu w Rogalinie (Galerii obrazów, Powozowni, Gabinecie londyńskim i galerii antenatów). Certyfikaty zostały wydane na okres jednego roku. Koordynatorem całości przedsięwzięcia była Poznańska Lokalna Organizacja Turystyczna. W kolejnych latach projekt kontynuowano.
Działalność punktów informacji turystycznej prowadzonych przez Poznańską Lokalną Organizację Turystyczną
W ramach punktów informacji turystycznej w Poznaniu na Starym Rynku oraz na lotnisku Ławica popularyzowano informacje na temat walorów turystycznych Gminy Mosina, m.in. odpowiadając na pytania gości, rekomendując wybrane miejsca oraz dystrybuując publikacje własne (m.in. publikację Atrakcje turystyczne. Okolice Poznania) oraz pozyskane z zewnątrz (np. z Gminy Mosina, Wielkopolskiej Organizacji Turystycznej). Prowadzona była również sprzedaż publikacji dotyczących Gminy Mosina: mapy Wielkopolskiego Parku Narodowego, mapy Pierścienia Rowerowego Dookoła Poznania, mapy Mosiny, przewodnika rowerowego po Wielkopolsce, pocztówek z Rogalina oraz Gry memo Poznań i okolice z turystyczną mapą rysunkową. Dla punktu IT na Starym Rynku w Poznaniu zakupiono ekran, który służył do wyświetlania plakatów wydarzeń – m.in. z terenu Gminy Mosina. W 2022 roku otwarto dodatkowy punkt informacji turystycznej w Poznaniu na Placu Kolegiackim.
Portal www.poznan.travel i profile facebook Poznańskiej Lokalnej Organizacji Turystycznej
W 2022 roku na profilach www.facebook.com/poznan.travel oraz www.facebook.com/PoznanskaLokalnaOrganizacjaTurystyczna regularnie pojawiały się wpisy dotyczące oferty turystycznej okolic Poznania, wśród których znalazły się informacje na temat Gminy Mosina.
Portal www.poznan.travel prezentuje informacje na temat oferty turystycznej aglomeracji poznańskiej, w tym atrakcji turystycznych i wydarzeń z terenu Gminy Mosina.
Szlak Smaki Powiatu Poznańskiego
W 2022 roku Poznańska Lokalna Organizacja Turystyczna wspierała funkcjonowanie Szlaku Smaki Powiatu Poznańskiego, na którym znalazły się następujące obiekty z Gminy Mosina: Zakład Przetwórstwa Rolno-Spożywczego „Wiórek” w Wiórku, Bartecki – Z Dębowej Wędzarni w Mosinie, Restauracja Stara Osada w Wiórku, Miody Suszka w Mosinie, Cukiernia Hanna Piskorska w Mosinie, Restauracja ADAMO w Mosinie oraz Fircyk Gastro Bar & Wine w Mosinie. Stowarzyszenie było partnerem organizowanych cyklicznie konkursów z cyklu „Najlepszy Smak Powiatu Poznańskiego”.
Szkolenie „Atrakcje turystyczne okolic Poznania” dla branży turystycznej
W marcu i kwietniu 2022 roku Poznańska Lokalna Organizacja Turystyczna przeprowadziła szkolenie "Atrakcje turystyczne okolic Poznania" skierowane do branży turystycznej, kompleksowo prezentujące ofertę turystyczną aglomeracji poznańskiej. W trakcie szkolenia przedstawiono wszystkie istotne atrakcje turystyczne Gminy Mosina. W szkoleniu wzięli udział przewodnicy, przedstawiciele punktów informacji turystycznej, obiektów noclegowych, atrakcji turystycznych oraz samorządów. Na liście uczestników znalazły się m.in. przedstawicielki Wielkopolskiego Parku Narodowego i Mosińskiej Kolei Drezynowej.
Szkolenie „Atrakcje turystyczne okolic Poznania” dla pracowników obsługi klienta Bramy Poznania
W marcu 2022 roku Poznańska Lokalna Organizacja Turystyczna przeprowadziła szkolenie "Atrakcje turystyczne okolic Poznania" skierowane do pracowników obsługi klienta Bramy Poznania, kompleksowo prezentujące ofertę turystyczną aglomeracji poznańskiej. W trakcie szkolenia przedstawiono wszystkie istotne atrakcje turystyczne Gminy Mosina. Docelowo w Bramie Poznania planowane jest otwarcie oficjalnego punktu informacji turystycznej
Szkolenie „Turystyka dostępna dla każdego”
W kwietniu 2022 roku Poznańska Lokalna Organizacja Turystyczna wspólnie z Kórnickim Centrum Rekreacji i Sportu OAZA w Kórniku oraz Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy zorganizowało szkolenie "Turystyka dostępna dla każdego”. Szkolenie prowadziła Mariola Olejniczak - Konsultantka Dostępności w Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy. Szkolenie było skierowane do branży turystycznej. Celem była popularyzacja wiedzy i ćwiczenie umiejętności praktycznych dotyczących obsługi turystów z niepełnosprawnościami. W szkoleniu wzięły udział przedstawicielki Wielkopolskiego Parku Narodowego oraz Galerii Sztuki w Mosinie.
Materiały w mediach
W 2022 roku pracownicy Poznańskiej Lokalnej Organizacji Turystycznej udzielili licznych wypowiedzi medialnych, między innymi dla Telewizji STK na temat małych muzeów powiatu poznańskiego, Melo Radia na temat murali wokół Poznania, TVP Poznań na temat oferty turystycznej Poznania i aglomeracji poznańskiej na nadchodzący długi weekend, Melo Radia i Antyradia na temat atrakcji turystycznych okolic Poznania.
Rozpowszechnianie informacji branżowych
Regularnie przesyłano do pracowników Gminy Mosina i/lub Rekomendowanych Atrakcji Turystycznych Powiatu Poznańskiego informacje na temat konkursów, akcji promocyjnych, grantów i szkoleń.
Sieć punktów informacji turystycznej
Poznańska Lokalna Organizacja Turystyczna systematyczne przekazywała informacje na temat oferty turystyczne aglomeracji poznańskiej (w tym nowości z terenu Gminy Mosina) do punktów informacji turystycznej z Poznania i terenu Metropolii Poznań. W 2022 roku przekazano również publikacje turystyczne do okresowo czynnego punktu informacji turystycznej, prowadzonego w Muzeum Pałacu w Rogalinie przez Gminne Centrum Informacji w Mosinie.
Współpraca z Dzień Dobry TVN
Poznańska Lokalna Organizacja Turystyczna nawiązała współpracę z redakcją prognozy pogody w ramach Dzień Dobry TVN, przekazując listę atrakcyjnych miejsc z Poznania i okolic – potencjalnych miejsc nadawania prognozy pogody. Dotychczas relacje były nadawane m.in. z Muzeum Pałacu w Rogalinie oraz wieży widokowej w Mosinie.
Geopark Morasko i Poznański Przełom Warty
6 kwietnia 2022 roku przedstawiciel Poznańskiej Lokalnej Organizacji Turystycznej uczestniczył w posiedzeniu połączonych Komisji Ochrony Środowiska i Rolnictwa oraz Komisji Promocji i Rozwoju Regionalnego Rady Powiatu Poznańskiego dotyczącym utworzenia Geoparku Morasko i Poznańskiego Przełomu Warty. W trakcie posiedzenia uczestnicy wysłuchali prezentacji Michała Porosa z Geoparku Świętokrzyskiego. Projektowany Geopark Morasko i Poznański Przełom Warty obejmuje tereny Gminy Mosina, położone w obrębie doliny Warty oraz Wielkopolskiego Parku Narodowego („żywego muzeum form polodowcowych”).
Mapa Letnich Atrakcji wokół Poznania
W 2022 roku zaktualizowano internetową Mapę Letnich Atrakcji wokół Poznania. Obecnie mapa prezentuje ponad 150 atrakcji, w tym wiele z tereny Gminy Mosina.
Prelekcja „Niedzielny pogrom duchów” na plaży miejskiej w Poznaniu
Latem 2022 roku na Plaży Wilda Eco Village nad Wartą w Poznaniu przedstawiciel Poznańskiej Lokalnej Organizacji Turystycznej wygłosił prelekcję „Niedzielny pogrom duchów”. Prelekcja odbyła się w ramach cyklu Nieziemskie historie. Punktem wyjścia były historie spisane w „Przewodniku niedzielnego Pogromcy Duchów i nie tylko. Szlakiem legend powiatu poznańskiego”, wśród których pojawiły się również legendy z terenu Gminy Mosina.
Polskie Marki Turystyczne
W październiku 2021 roku Poznańska Lokalna Organizacja Turystyczna przygotowała i złożyła wniosek w konkursie o tytuł Polskiej Marki Turystycznej. 7 marca 2022 roku Marka Poznań, obejmująca Poznań i aglomerację poznańską, w tym teren Gminy Mosina, otrzymała tytuł Polskiej Marki Turystycznej przyznany przez Polską Organizację Turystyczną. Na stronie Polskich Marek Turystycznych przygotowano wizytówkę Marki Poznań, w której znalazły się również atrakcje z terenu Gminy Mosina: Muzeum Pałac w Rogalinie, Dęby Rogalińskie, Wielkopolski Park Narodowy, Mosińska Kolej Drezynowa.
Promocja podczas Targów Regionów i Produktów Turystycznych Tour Salon w Poznaniu w dniach 21-23.10.2023 r.
Na stoisku dystrybuowane były publikacje Poznańskiej Lokalnej Organizacji Turystycznej oraz publikacje Gminy Mosina. Gości targów informowano o walorach turystycznych Gminy Mosina, m.in. o Muzeum – Pałacu w Rogalinie, Mosińskiej Kolei Drezynowej, Dębach Rogalińskich, szlakach rowerowych, Wielkopolskim Parku Narodowym i Muzeum Przyrodniczym w Jeziorach.
Wędrowny festiwal „Miedzianka Po Drodze”
3 września 2022 roku w Sierosławiu odbył się finał wędrownego festiwalu literackiego „Miedzianka Po Drodze”, odbywającego się w terminie od 26 sierpnia do 3 września 2022 roku. Głównym organizatorem wydarzenia była Fundacja Instytut Reportażu z Warszawy, finał cyklu w Sierosławiu współorganizowała Gmina Tarnowo Podgórne oraz Poznańska Lokalna Organizacja Turystyczna. W trakcie wydarzenia w Sierosławiu odbyły się spotkania z autorami, warsztaty, koncert, spektakl teatralny, projekcja filmowa i wieczorne czytanie literatury. W ramach działań promocyjnych festiwalu prezentowano atrakcje turystyczne gminy aglomeracji poznańskiej. W festiwalowym filmie promocyjnym pojawiły się ujęcia z Rogalina (pałac, dęby). Festiwalowa „karawana” w trakcie przejazdu do Sierosławia zatrzymała się pod rogalińskimi dębami, skąd nadawała relacje w mediach społecznościowych.
Mariusz Szczygieł w Rogalinie
Na zaproszenie Poznańskiej Lokalnej Organizacji Turystycznej Mariusz Szczygieł odwiedził Muzeum Pałac w Rogalinie. Jego relacja z tego miejsca, opublikowana przy okazji Święta Niepodległości na oficjalnym profilu Facebook pisarza, spotkała się z dużym zainteresowaniem i wywołała ożywioną dyskusję (963 polubienia, 83 komentarze, 56 udostępnień).
Projekt „WielkoPolska – emigracyjna Europa”
W listopadzie 2022 roku przedstawiciele Poznańskiej Lokalnej Organizacji Turystycznej na zaproszenie Muzeum Pałacu w Rogalinie wzięli udział w spotkaniu w Rogalinie dotyczącym współpracy w ramach międzynarodowego projektu „WielkoPolska – emigracyjna Europa”, zainicjowanego przez Muzeum Narodowe w Poznaniu.
„Głos Puszczyka Wielkopolskiego Parku Narodowego”
Poznańska Lokalna Organizacja Turystyczna w 2022 roku promowała pierwszy numer nowego czasopisma „Głos Puszczyka WPN”, które powstało jako wspólna inicjatywa Gminy Mosina i Wielkopolskiego Parku Narodowego. W 2023 roku planowane jest przygotowanie przez Poznańską Lokalną Organizację Turystyczną artykułów na potrzeby czasopisma.
Seria Niedzielnych Przewodników
W 2020 roku powstał pierwszy przewodnik z serii - „Przewodnik Niedzielnego Rowerzysty. Trasy rowerowe powiatu poznańskiego” Powiatu Poznańskiego, przygotowany we współpracy z Poznańską Lokalną Organizację Turystyczną, która uczestniczyła w tworzeniu publikacji na etapie tworzenia założeń, przygotowywania treści, konsultacji projektu i promocji. Później we współpracy Poznańskiej Lokalnej Organizacji Turystycznej z Powiatem Poznańskim powstały kolejne publikacje. Wszystkie spośród Niedzielnych Przewodników zawierają atrakcje lub trasy z terenu Gminy Mosina. Przewodniki były szeroko promowane w mediach. W 2022 kontynuowano dystrybucję przewodników m.in. poprzez punkty informacji turystycznej Poznańskiej Lokalnej Organizacji Turystycznej, przewodniki zostały też przekazane do Gminnego Centrum Informacji w Mosinie.
Opracowanie: Piotr Basiński, Poznańska Lokalna Organizacja Turystyczna.
Związek Międzygminny "Schronisko dla Zwierząt"
Związek tworzony jest przy udziale gmin: Czerwonak, Kleszczewo, Komorniki, Kostrzyn, Kórnik, Mosina, Nekla, Pobiedziska, Puszczykowo, Suchy Las i Swarzędz.
Związek powstał celem wspólnego wykonywania zadania publicznego w zakresie tworzenia warunków niezbędnych do utrzymania porządku i czystości na terenie gmin wchodzących w skład związku oraz zapewnienia opieki bezdomnym zwierzętom poprzez budowę i eksploatację międzygminnego schroniska dla bezdomnych zwierząt w Skałowie, w gminie Kostrzyn.
Składka członkowska za 2022 r.: 239.834,20 zł
Ilość przyjętych przez schronisko zwierząt
z terenu Gminy Mosina
Stowarzyszenie Samorządów Polskich Współdziałających z Parkami Narodowymi
Aktualnie członkami Stowarzyszenia jest 26 gmin. Są to samorządy lokalne o znaczących związkach terytorialnych, które uznały, iż podstawą skutecznej ochrony środowiska naturalnego w Polsce jest szeroko pojęta edukacja oraz dobre, spójne prawo gwarantujące i umożliwiające partnerską współpracę oraz zrównoważony rozwój. Członkiem Zarządu Stowarzyszenia jest Przemysław Mieloch - Burmistrz Gminy Mosina.
Stowarzyszenie miało i ma na celu skupienie przede wszystkim lokalnych samorządów, które terytorialnie związane są z obszarami 23 parków narodowych oraz gmin, na obszarze których występują tereny objęte innymi formami ochrony przyrody.
Celem statutowym stowarzyszenia jest wsparcie działań samorządów posiadających na swoim terenie obszary prawnie chronione dążących do ich rozwoju, zgodnie z zasadą zrównoważonego rozwoju, a w szczególności:
reprezentowanie interesów członków stowarzyszenia wobec władz państwowych, administracji państwowej i samorządowej, instytucji międzynarodowych, innych instytucji i podmiotów oraz osób fizycznych;
współudział w tworzeniu prawa z zakresu wyznaczonego przez cele stowarzyszenia;
współpraca w zakresie promocji członków stowarzyszenia;
dążenie do uzyskania dodatkowej subwencji środowiskowej z racji utraconych dochodów z obszarów prawnie chronionych;
pozyskiwanie środków na przedsięwzięcia związane z ochroną przyrody na terenie członków stowarzyszenia;
prowadzenie działalności informacyjnej w zakresie objętym statutem;
realizowanie innych zadań, wniosków i postulatów członków stowarzyszenia.
Głównym celem działalności stowarzyszenia jest likwidacja źródeł konfliktów na styku: tereny prawnie chronione, a społeczności lokalne, poprzez kształtowanie prawa i świadomości społecznej. Członkowie stowarzyszenia przyjęli za pewnik, że ochrona przyrody jest bezwzględnie konieczna, ale nie może ona odbywać się kosztem i z naruszeniem praw społeczności lokalnej, samorządów oraz podmiotów działających na danym terenie. Należy znaleźć tzw. „złoty środek”, który zapewni harmonijny rozwój i współistnienie, bez naruszania prawa, praw nabytych, a także tradycji usankcjonowanych historycznie.
Składka członkowska za 2022 r.: 1.932,38 zł
WSPÓŁPRACA Z ZAKŁADEM DOSKONALENIA ZAWODOWEGO Z POZNANIA
Mając na uwadze potrzeby edukacji i reedukacji zawodowej pracowników przedsiębiorstw oraz potrzeby rynku pracy, wykorzystując dotychczasowe wieloletnie bogate doświadczenie edukacyjne Zakładu Doskonalenia Zawodowego z Poznania Gmina Mosina utrzymuje zawarte porozumienie o współpracy.
W ramach prowadzonej od kilku lat współpracy realizowane są potrzeby szkoleniowe mieszkańców, lokalnych przedsiębiorców i instytucji działających na terenie naszej gminy. Dzięki współpracy mieszkańcy zdobywają lub poszerzają swoje kompetencje zawodowe na kursach m.in. komputerowych i językowych oraz w wielu przypadkach, w zależności od charakteru projektu dofinansowanego ze źródeł zewnętrznych mają możliwość odbycia stażu zawodowego, jak również podjęcia po nim pracy, co znacząco ułatwia uczestnikom wejście lub powrót na rynek pracy.
W 2022 r. odbyły się kursy „Pracownik administracyjno-biurowy” z elementami kadr i płac – przeszkolono 12 osób.