CZYTELNICTWO GMINNE

Mosińska Biblioteka Publiczna

106 919

Łączny księgozbiór biblioteki
w 2022 r.

32 735

Liczba zarejestrowanych odwiedzin czytelników
w 2022 r.

62 611


Liczba wypożyczeń
w 2022 r. 

3 520

Liczba pozyskanych materiałów bibliotecznych w 2022 r. 

Biblioteka aby ułatwić czytelnikom wyszukiwanie książek przed samym dotarciem do biblioteki, na bieżąco aktualizuje katalog biblioteczny dostępny na stronie internetowej. W 2022 roku placówka udostępniła również aplikację SOWA MOBI połączoną z kontem bibliotecznym użytkownika. Dzięki ww. udogodnieniem czytelnik ma możliwość zamówień, rezerwacji, prolongaty terminu zwrotu książek, a także wglądu do swego konta.

Biblioteka oferuje również kody dostępu do platformy Legimi, umożliwiającej bezpłatne korzystanie z e-booków i audiobooków, czytelnicy mają do dyspozycji ok. 180.000 tytułów książek i liczba ta systematycznie rośnie.

Logo Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0.

W 2022 roku Mosińska Biblioteka Publiczna pozyskała 17.500,00 zł z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021-2025, Priorytet 1 Poprawa oferty bibliotek publicznych, kierunek interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych. 

Zdjęcie książek.

MBP kontynuuje projekt „Mała książka wielki człowiek”, skierowany do najmłodszych czytelników, oferujący dzieciom w wieku 3-6 lat wyprawki czytelnicze. 

Mosińska Biblioteka Publiczna

Mosińska Biblioteka Publiczna - Wypożyczalnia dla Dorosłych w Mosinie
Mosińska Biblioteka Publiczna - Oddział dla dzieci
Mosińska Biblioteka Publiczna

Filia
w Krosinku

Filia w Krosinku

Filia
w Pecnej

Filia w Pecnej

Filia
w Rogalinku

Filia w Rogalinku

Filia
w Daszewicach

Filia w Daszewicach

Filia
w Czapurach

Filia w Czapurach

Dotacja podmiotowa dla Bibliotek Publicznych w 2022 r.

1 274 676

+13,81%

do roku 2021

wydarzenia biblioteczne

kolaż zdjęć.
Plakat "Wielka zadyma z Mikołajem".

Zajęcia cykliczne

Zdjęcie osób siedzące w sali przy stoliku.
Zdjęcie osób w sali bibliotecznej oglądające film.
Zdjęcie dzieci na czerwonej macie, wykonujące prace plastyczne.
Zdjęcie dzieci podczas leżakowania.
Zdjęcie dzieci podczas zabawy, w strojach z toreb foliowych.
Zdjęcie dzieci podczas spektaklu teatralnego Kamishibai.

koncerty

Zdjęcie koncertu.
Zdjęcie osób siedzący na scenie pod telebimem.

wystawy między regałami

Zdjęcie książek i figurki.
Zdjęcie kobiet na wystawie malarskiej.
Plakat "Spotkanie z Azją".

największe wydarzenia biblioteczne

Po raz kolejny we współpracy ze Szkołą Podstawową pod Lipami filia w Krosinku zorganizowała gminny Festiwal Kryminału Dziecięcego pod Lipami, na którym goszczono pisarza Łukasza Wierzbickiego.

Natomiast biblioteka w Rogalinku po raz drugi zorganizowała grę wiejską Spacer po Rogalinku, która cieszy się coraz większą popularnością już nie tylko wśród mieszkańców wsi. W roku 2022 wzięło w niej udział ponad 100 osób z całej gminy. 

Zdjęcie dzieci z papierowymi torbami.

W kalendarzu bibliotek ważnym miesiącem jest maj czyli Tydzień Bibliotek -  to coroczne święto bibliotek, z tej okazji MBP organizuje zajęcia dla dzieci i dorosłych, w roku 2022 poświęcone ekologii. Nie mniej ważnym miesiącem jest wrzesień, kiedy przypada Noc Bibliotek – tym razem poświęcony różnym zakątkom świata. W czasie tych wydarzeń biblioteka zaprasza dzieci na warsztaty, pokazy filmów i zabawy tematyczne. 

Zdjęcie osób w sali oglądające seans.
Zdjęcie demokracji z muszelek.

Najmłodsi co roku czekają na Dzień Postaci z Bajek, obfitujący w bibliotece w moc atrakcji. Coroczne warsztaty świąteczne to również już tradycja w bibliotece. 

Zdjęcie dzieci siedzących na podłodze w sali.
Dzień Postaci z Bajek - Zdjęcie dzieci podczas zabawy.
Zdjęcie przedstawia artykuły plastyczne.

spotkania autorskie

Plakat "Spotkanie z Joanną Sprenger".
Zdjęcie osób siedzących w sali.
Zdjęcie osób zebranych w sali na wykładzie.
Plakat "Spotkanie autorskie z Sylwią Chutnik.".

W sierpniu, jak co roku, nie mogło zabraknąć Biblioteki na imprezie plenerowej Szeroko na Wąskiej, gdzie stworzono wystawę książek tematycznych oraz zapisywano nowych czytelników i wypożyczano książki. 

Podczas Eko Pikniku również MBP miała swoje stanowisko, na którym można było stworzyć ekologiczne mandale i obrazy z roślin. 

Zdjęcie powieszonych książek.
Zdjęcie dzieci wykonujące dekoracje z liści.

Jednak najważniejszym przedsięwzięciem Biblioteki w roku 2022 były lektoraty z języka polskiego dla uchodźców wojennych z Ukrainy – od marca do końca sierpnia – nawet 18 lektoratów w tygodniu, w okresie największego zapotrzebowania. Kursy prowadziły wolontariuszki – głównie bibliotekarki oraz czytelniczki. Z lektoratów skorzystało około 100 osób z Ukrainy. 

Plakat "Bezpłatne zajęcie z języka polskiego dla uchodźców wojennych z Ukrainy".

dwie nowe sale dla biblioteki

Wielką zmianą roku 2022 było uzyskanie dla biblioteki nowych pomieszczeń: 

Sala dla dzieci to miejsce gdzie odbywają się zajęcia dla najmłodszych w komfortowych warunkach i przyjaznym otoczeniu. Jest to też miejsce, gdzie dzieci mogą spędzać czas nawet jeśli akurat żadne zajęcia się tam nie odbywają. Zgromadzono tu, poza książkami, gry, puzzle i zabawki aby biblioteka kojarzyła się najmłodszym z miejscem otwartym i wesołym. 

Sala Młodzieżowa to pomieszczenie na pierwszym piętrze. Stworzono tu miejsce przyjazne dla nastolatków: są wygodne kanapy, stoły do pracy, część literatury młodzieżowej, wifi. Jest to jednak przede wszystkim miejsce, które zostawiono młodym do dyspozycji, celem Biblioteki jest to, by miejsce to zostało tzw. trzecim miejscem – czyli takim, gdzie poza domem i szkołą młodzież lubi spędzać czas. Będzie ono też służyło do organizacji spotkań autorskich i warsztatów – dotąd nie dysponowano w placówce takim miejscem. 


Zdjęcie sali ze stolikiem i regałami z książkami.
Zdjęcie stolików i regałów z książkami w sali.