STRATEGIA ROZWOJU GMINY

W 2023 r. rozpoczęto proces opracowywania Strategii Rozwoju Gminy Mosina 2030+

Panorama Miasta Mosina.

Strategia Rozwoju Gminy Mosina na lata 2014-2020+ została przyjęta do realizacji na mocy Uchwały Nr LV/383/14 Rady Miejskiej w Mosinie z dnia 30 stycznia 2014 r. Niniejszy dokument, poprzez powiązanie bezpośrednio z budżetem gminy oraz studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego i miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, jest jednym z ważniejszych instrumentów działania władz samorządowych. Poszczególne zapisy strategii są odzwierciedleniem aktualnych potrzeb Gminy Mosina oraz wskazują kierunek działań lokalnych w ujęciu długofalowym. Kluczowym elementem strategii rozwoju jest wizja, która określa docelowy obraz gminy w przyszłości. Wizja rozwoju Gminy Mosina do roku 2020+ sformułowana została następująco:

Mieszkańcy Gminy Mosina 2020+ 

Tworzą wspólnotę ludzi odpowiedzialnych za rozwój swojej małej ojczyzny. Atutem wspólnoty jest silna integracja mieszkańców żyjących w gminie od urodzenia i tych, którzy mieszkają tu od niedawna. Mieszkańców Gminy Mosina 2020+ wyróżniają wysokie kompetencje zawodowe, kreatywność, wysportowanie, dbałość o osoby mniej zaradne życiowo oraz dbałość o środowisko. Są zadowoleni z jakości  życia w gminie. Starsi ludzie mają łatwy dostęp do usług opieki dziennej oraz usług kultury i integracji społecznej. Młodzież angażuje się w życie organizacji pozarządowych. 

Gmina Mosina 2020+ w obszarze metropolitalnym Poznania 

Jest dobrze skomunikowanym z Poznaniem i okolicznymi gminami ośrodkiem małych, prężnie funkcjonujących firm usługowych, świadczących usługi dla ludności na wewnętrznym rynku konsumenckim oraz dla biznesu Poznania i południowej części aglomeracji poznańskiej. Na terenie gminy w sposób zrównoważony rozwija się handel wielkopowierzchniowy oraz mniejsze, tworzące wspólnotę interesów sklepy, oferujące dobry jakościowo towar i profesjonalną obsługę. Rozwijają się tu również małe, innowacyjne i oparte na ekologicznych technologiach produkcyjnych zakłady przetwórstwa przemysłowego. Gmina Mosina wraz z sąsiednimi gminami mikroregionu Wielkopolskiego Parku Narodowego stanowi zielone płuca aglomeracji poznańskiej. Jest bardzo ważnym miejscem wypoczynku, rekreacji oraz turystyki weekendowej dla mieszkańców obszaru metropolitalnego Poznania. Rozwój turystyczny opiera się tu na umiejętnym, z dbałością o przyrodę i stan środowiska, wykorzystaniu walorów naturalnych, szczególnie lasów, jezior, rzeki Warty i Kanału Mosińskiego oraz atrakcyjnej infrastruktury sportowo‐rekreacyjnej i turystycznej (lokalnych atrakcji turystycznych, ścieżek rowerowych). Dobra komunikacja kolejowa i drogowa sprawiają, że mieszkańcy gminy mają łatwy dostęp do rynku pracy w południowej części aglomeracji poznańskiej oraz do usług wyższego rzędu w Poznaniu (w szczególności szkół ponadgimnazjalnych i wyższych, usług kultury, sportu i rekreacji, centrów handlowych) i innych usług komercyjnych wielkomiejskich. 

Edukacja gminy Mosina 2020+ 

To system dobrze wyposażonych i prowadzonych przez profesjonalną kadrę kierowniczą i dydaktyczną przedszkoli, szkół podstawowych i gimnazjów. Placówki oświatowe dbają o wysoki poziom nauczania, są efektywne finansowo, ale jednocześnie w jak najwyższym możliwym stopniu równo dostępne dla wszystkich mieszkańców miasta i terenów wiejskich. Wychowankowie przedszkoli i uczniowie szkół mosińskich korzystają z bogatej oferty zajęć dodatkowych oraz równomiernie rozmieszczonej na terenie gminy małej infrastruktury sportowej.

Przestrzeń publiczna Gminy Mosina 2020+

Jest estetyczna i dobrze wykorzystana pod funkcje integracyjne, wypoczynkowe i handlowo‐usługowe. Rynek w Mosinie jest przestrzenią przyjazną dla spacerowiczów, na terenie której rozwijają się kawiarnie i restauracje. Mieszkańcy gminy przychodzą tu chętnie, aby wypocząć, spotykać się i obcować z atrakcyjną  architekturą. Miejsca integracji społecznej są dostępne i chętnie odwiedzane także na wsiach i większych osiedlach mieszkaniowych

Usługi publiczne w Gminie Mosina 2020+

Odznaczają  się  wysokim poziomem dostępności, są  efektywnie i skutecznie realizowane, a ich jakość spełnia wysokie standardy. Łatwy dostęp do informacji publicznej, nowoczesne technologie wykorzystane do obsługi administracyjnej sprawiają, że mieszkańcy gminy czują się swobodnie i chętnie angażują się we współdecydowanie. Usługi kultury, realizowane w oparciu o Mosiński Ośrodek Kultury oraz sieć dobrze funkcjonujących ośrodków rozwoju kultury na wsiach, mają charakter głównie lokalny, jednak w Gminie Mosina nie brakuje też  wydarzeń  kulturalnych o zasięgu ponadlokalnym. Usługi komunalne, realizowane w oparciu o rozwiniętą sieć infrastruktury technicznej, są dobrze zarządzane, a z punktu widzenia ich odbiorców łatwo dostępne przestrzennie i finansowo.

Zdjęcie przedstawia osoby stojące przy stoisku z drewnianymi budkami dla ptaków.

W niniejszym raporcie zweryfikowano osiągnięcie zakładanej wizji poprzez wykorzystanie analizy porównawczej. W celu weryfikacji tempa rozwoju gminy, zastosowano porównanie do 78 innych gmin miejsko-wiejskich, które również są strefami zewnętrznymi obszarów funkcjonalnych ośrodków wojewódzkich. 

Jest to grupa o podobnych uwarunkowaniach rozwojowych, wydzielona na podstawie metodologii Polskiej Akademii Nauk. Wnioski z przeprowadzonej analizy porównawczej oraz metodologię porównania przedstawiono w części raportu Ocena ogólna.

W 2022 r. najważniejsze działania związane z realizacją kończącej swoje obowiązywanie Strategii Rozwoju Gminy Mosina na lata 2014-2020+ skupiały się wokół realizacji wyznaczonych celów strategicznych. 

Na podstronach niniejszego raportu można znaleźć bogate opisy działań służące wdrażaniu strategii w życie.

CEL STRATEGICZNY: ROZWÓJ USŁUG PUBLICZNYCH ISTOTNYCH DLA ROZWOJU SPOŁECZNEGO GMINY

CEL OPERACYJNY:  Zapewnienie mieszkańcom gminy dostępu do usług opieki zdrowotnej i pomocy społecznej na najwyższym poziomie

Opis działań w zakładce Polityka społeczna oraz ochrona zdrowia.

CEL OPERACYJNY:  Zapewnienie mieszkańcom atrakcyjnej oferty kulturalnej, miejsc integracji i spędzania wolnego czasu

Opis działań w zakładce Działalność kulturalna.

CEL OPERACYJNY:  Upowszechnianie sportu i rekreacji

Opis działań w zakładce Działalność sportowa.

CEL STRATEGICZNY: zwiększenie atrakcyjności turystycznej gminy

Opis działań w zakładce Kultura, sport, turystyka i rekreacja.

CEL STRATEGICZNY: budowa wizerunku gminy i jej promocja

Opis działań w zakładce Przedsiębiorczość.

Kampania "Kupuj elegancko" na targowisku w Mosinie.

CEL STRATEGICZNY: ROZWÓJ MIESZKALNICTWA

Opis działań w zakładce Infrastruktura.

Zdjęcie przedstawia gadżety z logo "mosina.pl".
Zdjęcie przedstawia karty pocztowe Miasta Mosina.