planowanie przestrzenne
Gmina Mosina charakteryzuje się bardzo specyficznymi uwarunkowaniami prawnymi mającymi wpływ na planowanie przestrzenne.
Gmina Mosina, położona w województwie wielkopolskim, charakteryzuje się wyjątkowymi walorami przyrodniczymi, które przyciągają turystów z różnych zakątków Polski. W gminie znajdują się formy ochrony przyrody, takie jak Wielkopolski Park Narodowy czy Rogaliński Park Krajobrazowy, które stanowią o jej potencjale w zakresie rozwoju związanego z wypoczynkiem, rekreacją i turystyką.
Wielkopolski Park Narodowy, zajmuje powierzchnię ok. 75 km² i obejmuje fragment Warty oraz okoliczne tereny leśne, nieużytki, bagna i łąki. W parku występują liczne gatunki roślin i zwierząt, w tym wiele chronionych. Park tworzy otoczenie dla wielu atrakcji turystycznych, takich jak piesze i rowerowe wycieczki, spływy kajakowe i wiele innych.
Rogaliński Park Krajobrazowy, położony na południowy wschód od Mosiny, to kolejne miejsce, które przyciąga turystów. Park ten zajmuje powierzchnię 1.580 ha i obejmuje lasy, łąki i obszary zalewowe Warty. W parku tym występują liczne gatunki roślin i zwierząt, w tym wiele chronionych.
Występują także ograniczenia przestrzenne wynikające z obecności strefy ochronnej ujęcia wody w rejonie Mosina-Krajkowo dla zaopatrzenia Poznańskiego Systemu Wodociągowego. Ograniczenia te są związane nie tylko z zakazami uniemożliwiającymi realizację przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko, ale również z rozwojem podstawowej infrastruktury technicznej. Ponadto w północnej części gminy (Babki) znajdują się tereny zamknięte ustalone przez Ministra Obrony Narodowej, na których funkcjonuje kompleks wojskowy Poznań-Babki. Stanowią one obszar o ograniczonej dostępności publicznej.
studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego
Obecnie obowiązuje Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Gminy Mosina z 25 lutego 2010 r. (w tym dniu zostało zatwierdzone uchwałą Rady Miejskiej w Mosinie nr LVI/386/10). Dokument uznaje się za wymagający aktualizacji.
Wiosną 2021 r. odrzucono projekt uchwały w sprawie aktualności studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Gminy Mosina (z 2010 r.) oraz miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego. Prace nad nowym studium zainicjowane zostały uchwałą Rady Miejskiej w Mosinie nr XL/272/13.
Art. 10 Ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym stanowiący podstawę prawną wyliczającą elementy, które należy uwzględnić oraz które należy określić w studium był od daty uchwalenia obecnie obowiązującego dokumentu nowelizowany 13-krotnie. Obecnie obowiązujące studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Gminy Mosina nie uwzględnia prawnych uwarunkowań wprowadzonych do Ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym a wynikających w szczególności z ustaw:
z dnia 6 sierpnia 2010 r. o zmianie ustawy o szczególnych zasadach odbudowy, remontów i rozbiórek obiektów budowlanych zniszczonych lub uszkodzonych w wyniku działania żywiołu oraz niektórych innych ustaw;
z dnia 6 sierpnia 2010 r. o zmianie ustawy o gospodarce nieruchomościami oraz ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym;
z dnia 5 stycznia 2011 r. o zmianie ustawy - Prawo wodne oraz niektórych innych ustaw;
z dnia 13 lipca 2012 r. o zmianie ustawy o działach administracji rządowej oraz niektórych innych ustaw;
z dnia 27 września 2013 r. o zmianie ustawy - Prawo geologiczne i górnicze oraz niektórych innych ustaw;
z dnia 24 stycznia 2014 r. o zmianie ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw;
z dnia 24 kwietnia 2015 r. o zmianie niektórych ustaw w związku ze wzmocnieniem narzędzi ochrony krajobrazu;
z dnia 25 września 2015 r. o zmianie ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym;
z dnia 9 października 2015 r. o rewitalizacji;
z dnia 7 lipca 2016 r. o zmianie ustawy o działach administracji rządowej oraz niektórych innych ustaw;
z dnia 19 lipca 2019 r. o zapewnianiu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami;
z dnia 13 lutego 2020 r. o zmianie ustawy - Prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw;
z dnia 15 lipca 2020 r. o zmianie ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw.
Studium, mimo nieaktualności, pozostaje jednak dokumentem obowiązującym. Na jego podstawie sporządzane są miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego.
W 2022 r. kontynuowano prace nad projektem Studium.
Z dniem 22 kwietnia zamknięto okres zbierania uwag do jego projektu. Wcześniej odbyła się dyskusja publiczna w formie zdalnej (10 marca). Później przeprowadzono spotkania stacjonarne w Mosinie (5 kwietnia) oraz w Daszewicach (6 kwietnia).
W okresie zbierania uwag wpłynęło 339 pism. Dalsze prace są w toku.
miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego
Na terenie gminy Mosina obowiązuje 130 miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego. Pokrywają one powierzchnię ponad 5,3 tys. ha.
Gmina Mosina stale usprawnia swoją politykę przestrzenną. Wiele gmin powiatu poznańskiego osiąga nawet 90-100% pokrycia swoich obszarów MPZP (Kleszczewo, Luboń). Dla Gminy Mosina w pierwszej kolejności celem będzie osiągnięcie poziomu dla całego powiatu, wynoszącego obecnie nieco ponad 40% pokrycia terenu.
Potwierdza to również analiza porównawcza Gminy Mosina na tle jednostek o podobnych uwarunkowaniach rozwoju: Ocena ogólna - Gospodarka.
130
Liczba MPZP
obowiązujących
ogółem
2
Liczba planów
uchwalonych
w 2022 r.
5 309
Powierzchnia objęta
MPZP (ha)
31%
Powierzchnia Gminy
objęta MPZP
W 2022 r. podjęto nowe uchwały dotyczące miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego:
dla terenów części wsi Krosinko oraz części terenów miasta Mosina – etap II;
dla terenów części miasta Mosina oraz części wsi Sowiniec – Etap I.
Przystąpiono do sporządzenia miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego obejmujących obszary:
część miasta Mosina w rejonie parku Budzyń;
„Mosina – ul. Strzelecka 70 - 78” obejmującego część miasta Mosina;
„Krosinko – ul. Malinowa 9” obejmującego część wsi Krosinko;
części wsi Drużyna oraz Borkowice.
Pokrycie obszaru Gminy MPZP
Najlepsza sytuacja w aspekcie pokrycia obszaru Gminy MPZP występuje w okolicy Mosiny, w Krośnie, oraz we wschodnich sołectwach.
Plany obejmują tereny zurbanizowane oraz przeznaczone w studium pod zabudowę. Drugą grupę stanowią plany tzw. interwencyjne. Zabezpieczają one gminę przed niekontrolowaną zabudową na podstawie decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu.
W 2022 r. nowe MPZP pokryły kolejne 230 ha, zabezpieczające obszary głównie zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej.
decyzje o warunkach zabudowy
W 2022 r. Burmistrz Gminy Mosina wydał 189 decyzji o warunkach zabudowy, czyli na podobnym poziomie jak średniorocznie w poprzedniej dekadzie (2011-2020), w której wydawano przeciętnie 185 decyzji.
Ogółem od 2011 roku wydano łącznie 2.203 decyzji o warunkach zabudowy. Jest to rezultatem stale nasilającej się suburbanizacji Miasta Poznania i specyfiki terenu wynikającej z liczby mieszkańców, małego pokrycia terenu obowiązującymi miejscowymi planami zagospodarowania przestrzennego oraz dogodnego dojazdu transportem kolejowym.
Wydane decyzje o warunkach zabudowy w latach 2011-2022
Uchwała krajobrazowa - realizacja zadań związanych z sytuowaniem obiektów małej architektury, tablice reklamowych i ogrodzeń
29 maja 2018 r. Rada Miejska w Mosinie podjęła uchwałę (intencyjną) nr LXIX/795/18 w sprawie przygotowania projektu uchwały ustalającej zasady i warunki sytuowania obiektów małej architektury, tablic reklamowych i urządzeń reklamowych oraz ogrodzeń, ich gabarytów, standardów jakościowych oraz rodzajów materiałów, z jakich mogą być wykonane.
W wyniku szczegółowych analiz opracowano m.in. wykaz miejsc problemowych, charakteryzujących się największym zagęszczeniem nośników. Elementem diagnozy była ocena stopnia degradacji bądź harmonii przestrzeni publicznej. Uwzględniono także uwarunkowania przestrzenne, takie jak miejsca chronionej przyrody oraz ochrony zabytków.
Inwentaryzacja miejsc problemowych była punktem wyjścia do określenia stref gminy, wobec których zostaną przyjęte odrębne ustalenia w uchwale krajobrazowej.
Projekt uchwały w sprawie zasad i warunków sytuowania obiektów małej architektury, tablic reklamowych i urządzeń reklamowych oraz ogrodzeń, został wyłożony do publicznego wglądu w dniach od 24 października do 18 listopada 2022 r. w Urzędzie Miejskim w Mosinie.
Wyłożenie projektu odbyło się zgodnie z art. 37b ust. 2 pkt 8 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.
Uchwała została opracowana dla całego obszaru gminy Mosina z wyznaczeniem obszarów o różnych regulacjach. Granice wyznaczonych obszarów zostały opisane oraz przedstawione na załączniku graficznym.
Dyskusja publiczna nad rozwiązaniami przyjętymi w projekcie uchwały w sprawie zasad i warunków sytuowania obiektów małej architektury, tablic reklamowych i urządzeń reklamowych oraz ogrodzeń odbyła się 15 listopada 2022 r. w świetlicy wiejskiej w Krośnie, ul. Piaskowa. Podczas dyskusji zaprezentowano (prezentacja dostępna tutaj) także wytyczne dla różnych stref miasta oraz dobre praktyki związane z m.in. szyldami na budynkach, ozdabianiem elewacji czy wyglądem ogrodzeń.
W toku prac przyjęto podział gminy na 4 strefy:
Strefa historyczna obejmuje obszar zabytkowych terenów objętych ochroną konserwatorską;
Strefa przyrodniczo-rolnicza obejmuje większą część gminy, są to głównie tereny przeznaczone pod uprawy, tereny leśne, tereny Wielkopolskiego Parku Narodowego oraz Rogalińskiego Parku Krajobrazowego;
Strefa mieszkaniowo-usługowa obejmuje poszczególne fragmenty charakteryzujące się większym zurbanizowaniem, skupione w obrębie miasta i wsi;
Strefa przemysłowa obejmuje sześć fragmentów gminy, z przeznaczeniem na funkcje związane z przemysłem.
Wobec każdej z nich zostaną przyjęte osobne wytyczne i ograniczenia.
W 2022 r. odbyła się tzw. faza ustawowa projektu, podczas której opiniowano dokument i zbierano uwagi.
inne programy realizowane przez gminę w związku z zarzadzaniem przestrzenią
Z planowaniem i zagospodarowaniem przestrzennym nierozerwalnie wiąże się realizacja gminnych programów i strategii, wśród których wymienić należy:
Gminny Program Rewitalizacji dla Gminy Mosina na lata 2017-2027;
Program Opieki nad zabytkami dla Gminy Mosina na lata 2020-2023;
których realizację w 2022 r. przedstawiono w zakładce Pozostałe realizowane polityki, programy i strategie.