pozostałe polityki, programy strategie
Niniejsza część przedstawia podsumowanie najważniejszych zadań wykonywanych w 2022 r. przez Gminę Mosina w związku z realizacją lokalnych polityk, programów i strategii.
Spośród wielu uchwał Rady Miejskiej stanowiących o kierunkach realizacji lokalnych polityk, programów i strategii, w pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na Strategię Rozwoju Gminy Mosina na lata 2014-2020+, która jest dokumentem o charakterze strategicznym, wyznaczającym główne kierunki rozwoju gminy, a który kończy swój okres obowiązywania.
Istotna część zadań burmistrza w 2022 r. związana była z realizacją i wdrożeniem działań zaplanowanych w licznych dokumentach o charakterze programowym i strategicznym, w tym programom dedykowanym konkretnym zadaniom własnym.
25
dokumenty i programy strategiczne gminy były realizowane w 2022 r.,
w tym:
6
z obszaru
ochrony środowiska
6
z obszaru
pomocy społecznej
1
z obszaru
rewitalizacji
3
z obszaru
ładu przestrzennego
3
o charakterze
ogólnym
1
z obszaru
gospodarki energetycznej
1
z obszaru gospodarki mieszkaniowej
2
z obszaru
ochrony zdrowia
2
z obszaru
gospodarki komunalnej
Krótki opis realizacji polityk, programów i strategii gminy mosina
programy o charakterze ogólnym
ROCZNY PROGRAM WSPÓŁPRACY Z ORGANIZACJAMI POZARZĄDOWYMI I INNYMI PODMIOTAMI PROWADZĄCYMI DZIAŁALNOŚĆ POŻYTKU PUBLICZNEGO W 2022 R.
Podstawa prawna:
Uchwała Nr LVI/466/21 Rady Miejskiej w Mosinie z dnia 25 listopada 2021 r.
Cel:
Nadrzędnym celem programu jest budowanie partnerstwa pomiędzy Gminą Mosina i organizacjami pozarządowymi oraz innymi podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego, służącego diagnozowaniu i zaspokajaniu potrzeb mieszkańców gminy oraz wzmacnianiu aktywności społeczności lokalnych.
Realizacja w 2022 r.:
W ramach realizacji programu ogłoszono 3 otwarte konkursy ofert na realizację zadań publicznych w 2022 roku. Działalność organizacji pozarządowych była także wspierana poprzez tzw. małe granty. Dzięki wsparciu Gminy Mosina organizacje realizowały zadania z zakresu kultury, kultury fizycznej i turystyki, pomocy społecznej, edukacji, ekologii, bezpieczeństwa, czy wypoczynku dzieci i młodzieży.
Szczegółowe informacje o realizacji programu przedstawiono w zakładce Współpraca z organizacjami pozarządowymi.
mosińska karta mieszkańca
Podstawa prawna:
Uchwała Nr XLVIII/553/17 Rady Miejskiej w Mosinie z dnia 27 kwietnia 2017 r.
Cel:
Program jest elementem realizowanej przez gminę polityki społecznej i promocyjnej, wprowadzającym system zniżek dla mieszkańców.
Realizacja w 2022 r.:
Szczegółowe informacje o realizacji programu przedstawiono w zakładce Mosińska Karta Mieszkańca.
KArta dużej Rodziny
Cel:
Karta Dużej Rodziny to system zniżek i dodatkowych uprawnień, które rodzinom 3+ oferują zarówno instytucje publiczne, jak i w firmy prywatne. Posiadacze KDR mogą korzystać na preferencyjnych warunkach z oferty podmiotów m.in. z branży spożywczej, paliwowej, bankowej, kulturalnej czy rekreacyjnej.
Realizacja w 2022 r.:
W okresie w ciągu 2022 r. przyznano mieszkańcom Gminy Mosina 687 szt. kart tradycyjnych i 719 szt. kart elektronicznych.
Ubieganie się o KDR i jej otrzymanie jest bezpłatne dla mieszkańca.
programy z obszaru ładu przestrzennego
STUDIUM UWARUNKOWAŃ I KIERUNKÓW ZAGOSPODAROWANIA PRZESTRZENNEGO
Podstawa prawna:
Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Gminy Mosina zostało przyjęte do realizacji na mocy Uchwały nr LVI/386/10 Rady Miejskiej w Mosinie z dnia 25 lutego 2010 r.
Cel:
Niniejszy dokument określa politykę przestrzenną gminy, w tym lokalne zasady zagospodarowania przestrzennego. Ustalenia studium są wiążące przy sporządzaniu miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego.
Realizacja w 2022 r.:
Kontynuowano prace projektowe oraz opiniowo-uzgodnieniowe, w tym spotkania z mieszkańcami, nad nowo opracowywanym studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego dla Gminy Mosina.
MIEJSCOWE PLANY ZAGOSPODAROWANIA PRZESTRZENNEGO
Podstawa prawna:
Miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego uchwalane są w powiązaniu z zachowaniem ustaleń wynikających ze studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Gminy Mosina.
Cel:
Miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego są aktami prawa miejscowego, które określają przeznaczenie oraz warunki zagospodarowania terenu. Stanowią one podstawę planowania przestrzennego.
Realizacja w 2022 r.:
Na podstawie studium uchwalono 2 nowe miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego. Obecnie pokrycie obszaru Gminy Mosina planami wynosi 31%.
Szczegółowe informacje związane z gospodarką przestrzenną zawarto w zakładce Planowanie przestrzenne.
PROGRAM OPIEKI NAD ZABYTKAMI DLA GMINY MOSINA NA LATA 2020-2023
Podstawa prawna:
Uchwała Nr XXXVI/290/20 Rady Miejskiej w Mosinie z dnia 26 listopada 2020 r.
Cel:
Celem programu jest przede wszystkim podejmowanie działań zwiększających atrakcyjność zabytków, wyeksponowanie walorów poszczególnych zabytków i krajobrazu kulturowego, zahamowanie procesu degradacji zabytków oraz wspieranie inicjatyw sprzyjających wzrostowi środków finansowych na opiekę nad zabytkami.
Realizacja w 2022 r.:
Burmistrz Gminy Mosina informował o możliwości dofinansowania prac przy zabytkach, zgodnie z uchwałą nr LXIV/550/22 Rady Miejskiej w Mosinie z dnia 28 kwietnia 2022 r. w sprawie określenia zasad udzielania dotacji na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytku wpisanym do rejestru zabytków lub znajdujących się w gminnej ewidencji zabytków, położonych na terenie gminy Mosina i uchwałą nr 15/736/2022 Kolegium Regionalnej Izby Obrachunkowej w Poznaniu z dnia 25 maja 2022 r.
Udzielono dotację z budżetu gminy na kwotę 70.000 zł.
programy z obszaru ochrony środowiska
PROGRAM OCHRONY ŚRODOWISKA DLA GMINY MOSINA NA LATA 2019-2022 Z PERSPEKTYWĄ NA LATA 2023-2026
Podstawa prawna:
Uchwała Nr XVII/116/19 Rady Miejskiej w Mosinie z dnia 24 października 2019 r. w sprawie przyjęcia "programu Ochrony Środowiska dla Gminy Mosina na lata 2019-2022 z perspektywą na lata 2023-2026".
Cel:
Niniejszy dokument jest podstawowym narzędziem prowadzenia polityki ochrony środowiska na terenie Gminy Mosina. Realizacja założeń programu ma przyczynić się do poprawy stanu środowiska naturalnego, efektywnego zarządzania środowiskiem oraz zapewnić skuteczne mechanizmy ochrony środowiska przed degradacją.
Realizacja w 2022 r.:
Realizacja Programu Ochrony Środowiska obejmowała w szczególności:
dofinansowania do wymiany źródeł ciepła na niskoemisyjne;
zakup 2 autobusów niskoemisyjnych;
usuwanie z dofinansowaniem folii rolniczych;
rozbudowę sieci kanalizacji sanitarnej w ramach WPRiM AQUANET.
Informacje dotyczące ochrony środowiska przedstawiono także na podstronie raportu Ochrona środowiska.
PROGRAM "czyste powietrze"
Podstawa prawna:
Program został przyjęty do realizacji na mocy podpisanego Porozumienia z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu. Niniejszy dokument został podpisany przez Burmistrza Gminy Mosina w dniu 12 lipca 2019 r. w Urzędzie Wojewódzkim w Poznaniu.
Cel:
Czyste Powietrze to kompleksowy program, którego celem jest zmniejszenie lub uniknięcie emisji pyłów i innych zanieczyszczeń wprowadzanych do atmosfery przez domy jednorodzinne.
Realizacja w 2022 r.:
Prowadzono punkt informacyjno-konsultacyjny programu dla ułatwienia mieszkańcom aplikowania o środki na termomodernizację budynków.
Do końca roku 2022 mieszkańcy złożyli łącznie 577 wniosków, z których zostało zrealizowanych 268, a kwota wypłaconych dotacji wyniosła 3.274.486,02 zł. Mieszkańcy gminy Mosina złożyli dotąd największą liczbę wniosków spośród gmin powiatu poznańskiego.
Poniżej przedstawiono wybrane gminy w rankingu opublikowanym na stronie internetowej Polskiego Alarmu Smogowego, dotyczącym liczby składanych wniosków w ramach programu "Czyste Powietrze".
Ranking gmin utworzony został na podstawie dostarczonych przez wojewódzkie fundusze ochrony środowiska i gospodarki wodnej danych o liczbie wniosków do programu "Czyste Powietrze" złożonych przez właścicieli budynków jednorodzinnych w poszczególnych gminach.
Wg bazy w powiecie poznańskim Gmina Mosina była zdecydowanym liderem w liczbie złożonych wniosków w powiecie poznańskim.
Aktywność w składaniu wniosków
w gminach powiatu poznańskiego
w ramach programu "Czyste Powietrze" w 2022 r.
Program usuwania wyrobów zawierających azbest z terenu gminy Mosina
Podstawa prawna:
Program został przyjęty do realizacji na mocy Uchwały Nr LXIX/484/14 Rady Miejskiej w Mosinie z dnia 30 października 2014 r. w sprawie "Programu usuwania wyrobów zawierających azbest z terenu Gminy Mosina".
Cel:
Niniejszy Program ma na celu zaplanowanie bezpiecznego dla zdrowia mieszkańców i środowiska naturalnego usunięcia wyrobów zawierających azbest z obszaru gminy.
Realizacja w 2022 r.:
Udzielano dofinansowań na usuwanie i utylizację wyrobów zawierających azbest we współpracy z powiatem poznański. Na bieżąco aktualizowano także dane w bazie azbestowej.
Zrealizowano 36 wniosków, usunięto 59 410 kg wyrobów zawierających azbest.
PLAN GOSPODARKI NISKOEMISYJNEJ
Podstawa prawna:
Uchwała Nr XXV/185/15 Rady Miejskiej w Mosinie z dnia 30 grudnia 2015 r. w sprawie przyjęcia "Planu Gospodarki Niskoemisyjnej Gminy Mosina".
Cel:
Niniejszy dokument określa wizję rozwoju miasta i gminy w kierunku gospodarki niskoemisyjnej, pozwalającej osiągnąć korzyści środowiskowe, społeczne i ekonomiczne. Gmina Mosina już od kilku lat podejmuje działania w kierunku gospodarki niskoemisyjnej, zmierzającej do redukcji gazów cieplarnianych, poprawy efektywności energetycznej, a także wykorzystania odnawialnych źródeł energii, co przyczynia się do poprawy jakości powietrza. Głównym źródłem zanieczyszczenia powietrza jest niska emisja, w szczególności ze źródeł ogrzewania w budynkach mieszkalnych, opalanych węglem oraz drewnem.
Realizacja w 2022 r.:
Dofinansowywano zadania wpisane do kart projektu PGN. Prowadzono termomodernizacje budynków oświaty i użyteczności publicznej oraz realizowano projekty środowiskowe.
Udzielono 145 dotacji z budżetu gminy na łączną kwotę 788.413,66 zł, dzięki czemu zainstalowano 44 nowe źródła gazowe, 70 pomp ciepła, 2 źródła elektryczne, 6 źródeł węglowych, 17 źródeł na biomasę, 6 kolektorów słonecznych dla potrzeb cwu.
Ze względu na zainteresowanie programem i wyczerpanie pierwszej puli środków, w połowie 2022 r. Burmistrz Gminy Mosina podjął decyzję o uruchomieniu środków finansowych z Wieloletniej Prognozy Finansowej z 2023 roku, celem zapewnienia środków na kontynuowanie dofinansowań przyznawanych do wymiany starych kopciuchów.
Strategia rozwoju elektromobilności dla gminy MOSINA na lata 2020-2040
Podstawa prawna:
Uchwała Nr XXXI/241/20 Rady Miejskiej w Mosinie z dnia 13 sierpnia 2020 r.
Cel:
Celem niniejszego dokumentu jest określenie planu działań oraz analiza możliwych do realizacji inwestycji w celu pełnego wykorzystania potencjału elektromobilności na terenie gminy. W strategii zawarto harmonogram działań, pozwalający optymalnie wykorzystać dostępne zasoby i sprostać potrzebom transportowym i środowiskowym. Podejmowane działania mają przyczynić się do redukcji emisji lokalnej szkodliwych substancji do powietrza oraz do obniżenia poziomu hałasu.
Realizacja w 2022 r.:
Program obowiązywał, jednak z racji braku dostatecznych środków nie zrealizowano żadnych działań.
programy z obszaru rewitalizacji
GMINNY PROGRAM REWITALIZACJI DLA GMINY MOSINA NA LATA 2017-2027
Podstawa prawna:
Uchwała Nr LVII/645/17 Rady Miejskiej w Mosinie z dnia 26 października 2017 r.
Cel:
Celem programu jest realizacja przedsięwzięć rewitalizacyjnych, które wpłyną na poprawę jakości życia mieszkańców. Realizację programu koordynują poszczególne Referaty Urzędu Miejskiego w Mosinie.
Realizacja w 2022 r.:
W ramach niniejszego programu, podjęto następujące działania:
zorganizowano 3 posiedzenia Komitetu Rewitalizacji Gminy Mosina;
trwały prace nad przeprowadzeniem konsultacji społecznych dotyczących doszczegółowienia oczekiwań mieszkańców/pracowników/przedsiębiorców w kontekście 4 projektów z GPR („Plac 20 Października”, „Park Budzyń wraz z Pałacem”, „Kokotek wraz z jego otoczeniem” oraz „Plac Eleganta z promenadą”);
przeprowadzono badania ankietowe w sprawie GPR - w ankiecie pytano o ważne miejsca w centrum miasta, które powinny podlegać w przyszłości przekształceniom. Wśród wyznaczonych obszarów objętych rewitalizacją znalazł się: Plac 20 Października, Plac Eleganta wraz z promenadą, Park i Pałac Budzyń przy ul. Krotowskiego oraz Kokotek wraz z jego bezpośrednim otoczeniem;
podpisano umowę pn. „Gminny Program Rewitalizacji Kokotek” - wykonanie koncepcji adaptacji budynku wraz z opracowaniem programu prac konserwatorskich oraz uzyskaniem decyzji Powiatowego Konserwatora Zabytków pozwalającej na prowadzenie robót budowlanych w projektowanym zakresie prac dla budynku przy ul. Wawrzyniaka 1 w Mosinie.
programy z obszaru pomocy społecznej i Ochrony zdrowia
STRATEGIA ROZWIĄZYWANIA PROBLEMÓW SPOŁECZNYCH GMINY MOSINA NA LATA 2016-2026
Podstawa prawna:
Uchwała Nr XXXVII/334/16 Rady Miejskiej w Mosinie z dnia 29 września 2016 r.
Cel:
Niniejszy dokument strategiczny ukazuje najważniejsze problemy społeczne występujące w Gminie Mosina, takie jak bezrobocie, niepełnosprawność, uzależnienia, ubóstwo, bezdomność, przemoc w rodzinie, przestępczość.
Realizacja w 2022 r.:
Zadania wynikające z założeń strategii realizowane były przez Ośrodek Pomocy Społecznej w Mosinie. W ramach założeń strategii podejmowano także działania związane z innymi dokumentami strategicznymi, bezpośrednio powiązanymi z obszarem polityki społecznej, m.in. Gminny Program Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania narkomanii na lata 2022-2023.
Pracownicy socjalni mobilizowali i motywowali osoby bezrobotne z terenu Gminy Mosina do aktywności społeczno-zawodowej. Ponadto udzielano pomocy finansowej, świadczono pracę socjalną, pomoc psychologiczną, prawną, pedagogiczną.
Ogółem wydatki Ośrodka Pomocy Społecznej w Mosinie w 2022 r. wyniosły 52.619.194,02 zł.
Zadania realizowane w ramach poszczególnych dokumentów strategicznych scharakteryzowano poniżej.
W związku z masowym napływem do Polski osób z terytorium Ukrainy, poszukujących również w Gminie Mosina schronienia w związku z konfliktem zbrojnym na terenie ich państwa, Ośrodek Pomocy Społecznej w Mosinie w roku 2022, podjął działania zmierzające do zapewnienia tym osobom pomocy i wsparcia poprzez realizację zadań wynikających z ustawy z dnia 12 marca 2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terenie tego państwa. W roku 2022 do Ośrodka Pomocy Społecznej w Mosinie wpłynęło 605 wniosków o wypłatę świadczenia, dla 1.042 osób. Dzieciom i młodzieży (218 osób) zapewniono posiłek. Udzielano także zasiłki na rzecz zapewnienia zakwaterowania oraz pokrycie kosztów zakupu posiłków.
gminny program przeciwdziałania przemocy w rodzinie oraz ochrony ofiar przemocy
Podstawa prawna:
Uchwała Nr LXV/468/10 Rady Miejskiej w Mosinie z dnia 28 października 2010 r.
Cel:
Głównym celem jest pomoc osobom dotkniętym przemocą oraz motywowanie sprawców przemocy do zmiany zachowania, zaprzestania przemocy oraz podjęcia terapii dla sprawców przemocy.
Realizacja w 2022 r.:
Podjęto następujące działania:
odbyły się 4 posiedzenia Zespołu Interdyscyplinarnego (omawiano poszczególne przypadki rodzin dotkniętych przemocą, podejmowano działania zmierzające do zapewnienia pomocy osobom doznającym przemocy w rodzinie oraz motywowano osoby podejrzewane o stosowanie przemocy do podjęcia terapii i zmiany zachowania);
udzielano pomocy w formie poradnictwa (109 osób objętych pomocą);
w 54 przypadkach zakończono procedurę „Niebieskiej Karty”, z tego w 35 przypadkach zakończono procedurę z uwagi na ustanie przemocy w rodzinie i uzasadnionego przypuszczenia o zaprzestaniu dalszego stosowania przemocy w rodzinie oraz po zrealizowaniu indywidualnego planu pomocy (w 19 przypadkach zakończono procedurę z uwagi na brak zasadności podejmowania działań).
gminny program wspierania rodziny na lata 2021-2023
Podstawa prawna:
Uchwała Nr XXXVII/302/20 Rady Miejskiej w Mosinie z dnia 29 grudnia 2020 r.
Cel:
Program ma na celu przeciwdziałanie patologii wśród dzieci i młodzieży. Program Wspierania Rodziny wspomagany jest przez Gminny Program Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Gminny Program Przeciwdziałania Narkomanii. Realizowany jest w środowisku szkolnym i rodzinnym. Ma na celu wspieranie i rozwój poradnictwa rodzinnego, zabezpieczenie podstawowych potrzeb bytowych dziecka, współpraca i wspieranie organizacji różnych form spędzania wolnego czasu dla dzieci i młodzieży. Ponadto w Ośrodku Pomocy Społecznej w Mosinie zatrudniony jest asystent rodziny, który systematycznie współpracuje z rodzinami wymagającymi wsparcia głównie w problemach opiekuńczo-wychowawczych.
Realizacja w 2022 r.:
Podjęto następujące działania:
19 rodzin objęto wsparciem asystenta rodziny;
asystent rodziny uczestniczył w szkoleniu "Praktyczne wykorzystanie wiedzy o przywiązaniu w zabezpieczeniu dzieci porzuconych” oraz ukończył studia podyplomowe "Metodyka i metodologia pracy socjalnej";
do pieczy zastępczej nie trafiło żadne dziecko z rodziny objętej wsparciem asystenta rodziny;
asystent rodziny współpracował z pedagogami szkolnymi, kuratorami Zespołu Kuratorskiej Służby Sądowej, Pogotowiem Rodzinnym, Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Poznaniu.
PROGRAM "ASYSTENT OSOBISTY OSOBY NIEPEŁNOSPRAWNEJ" EDYCJA 2022
Podstawa prawna:
Uchwała Nr XLIII/356/21 Rady Miejskiej w Mosinie z dnia 25 marca 2021 r. w sprawie przystąpienia Gminy Mosina do realizacji Programu Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej „Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej” - edycja 2022.
Cel:
Niniejszy program miał na celu zapewnienie dostępności do usług asystencji osobistej, tj. wsparcia w wykonywaniu codziennych czynności oraz funkcjonowaniu w życiu społecznym osób niepełnosprawnych. Celem rozpowszechnienia usług asystenta jest zwiększenie szans osób niepełnoprawnych na prowadzenie bardziej samodzielnego i aktywnego życia. Tak więc nadrzędnym celem było dążenie do poprawy funkcjonowania osoby niepełnosprawnej w jej środowisku.
Realizacja w 2022 r.:
Program w całości finansowany był ze środków Funduszu Solidarnościowego.
W 2022 r. z programu skorzystało 9 osób niepełnosprawnych z terenu Miasta i Gminy Mosina. Całkowity koszt realizacji programu wyniósł 178.540,78 zł.
PROGRAM "OPIEKA WYTCHNIENIOWA"
Podstawa prawna:
Uchwała Nr XLIII/355/21 Rady Miejskiej w Mosinie z dnia 25 marca 2021 r. w sprawie przystąpienia Gminy Mosina do realizacji Programu Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej „Opieka wytchnieniowa” - edycja 2022.
Cel:
Program ma na celu wsparcie członków rodzin i opiekunów osób niepełnosprawnych poprzez zapewnienie im wsparcia w dotychczas wykonywanych obowiązkach, a także zapewnienie zastępstwa w wykonywanych obowiązkach.
Realizacja w 2022 r.:
Z niniejszego programu w formie pobytu dziennego w miejscu zamieszkania podopiecznego skorzystało 36 osób.
Program w całości finansowany był ze środków Funduszu Solidarnościowego. Całkowity koszt realizacji programu w formie pobytu dziennego wyniósł 297.960,00 zł.
wieloletni program osłonowy "posiłek w szkole i w domu" na lata 2019-2023
Podstawa prawna:
Uchwała Nr III/9/18 Rady Miejskiej w Mosinie z dnia 13 grudnia 2018 r. w sprawie uchwalenia wieloletniego programu osłonowego w zakresie dożywiania "Posiłek w szkole i w domu" na lata 2019-2023.
Cel:
W ramach programu możliwe jest uzyskanie pomocy w formie posiłku dla dzieci i młodzieży w sytuacjach szczególnie uzasadnionych.
Realizacja w 2022 r.:
Posiłkiem w szkole zostało objętych 83 dzieci, które wychowywały się w 45 rodzinach. Na realizację rządowego programu „Posiłek w szkole i w domu” w 2022 r. przeznaczono środki w wysokości 78.949,00 zł.
Gminny Program Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania narkomanii na lata 2022-2023
Podstawa prawna:
Uchwała Nr LXIII/529/22 Rady Miejskiej w Mosinie z dnia 29 marca 2022 r.
Cel:
Realizacja programu ma na celu przeciwdziałanie problemom alkoholowym na terenie gminy, podnoszenie świadomości społecznej i reagowania w zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie, minimalizację szkód spowodowanych nadużywaniem alkoholu, prowadzenie profilaktycznych działań w szkołach oraz edukowanie sprzedawców.
Realizacja w 2022 r.:
W ramach realizacji programu podjęto następujące działania:
kontynuowano działalność Grup Wsparcia:
prowadzono programy: „Jak poradzić sobie ze stresem”. „Praca z lękiem u osób współuzależnionych”, „Poczucie własnej wartości u osób współuzależnionych” oraz „Jak poradzić sobie ze złością i stresem”, w których uczestniczyło każdorazowo 8-10 osób;
działalność prowadziła Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych - prowadzono spotkania 2 razy w miesiącu, podczas których prowadzono rozmowy z osobami uzależnionymi i współuzależnionymi (221 osób), kierowano sprawy do biegłych lub do sądu rejonowego (9 spraw do sądu) czy też omawiano sytuację w rodzinach z "Niebieskiej Karty";
prowadzono profilaktykę w szkołach w formie programów i warsztatów na temat szkodliwego działania alkoholu oraz skutków jego spożywania;
rodziny z problemami finansowymi mogły ubiegać się o wsparcie finansowe w ośrodku pomocy społecznej;
w ramach programu funkcjonowało 7 świetlic opiekuńczo-wychowawczych na terenie gminy oraz 2 punkty konsultacyjno terapeutyczne:
w punkcie prowadzonym przez mgr Agnieszkę Merle udzielono 323 porady dla 44 osób;
w punkcie prowadzonym przez mgr Małgorzatę Skoczyńską udzielono 311 porad dla 38 osób;
zrealizowano letni wypoczynek dla 100 dzieci z rodzin z problemami społecznymi;
prowadzono zajęcia profilaktyczne w szkołach dotyczące szkodliwości zażywania narkotyków.
W 2022 r. dokonano aktualizacji „Diagnozy lokalnych zagrożeń społecznych”. Przeprowadzona była przez Małopolskie Centrum Profilaktyki z Krakowa.
Na realizację zadań związanych z przeciwdziałaniem alkoholizmowi wydatkowano środki w wysokości 613.064,43 zł.
Na realizację zadań związanych z przeciwdziałaniem narkomanii wydatkowano środki w wysokości 2.930,50 zł.
programy z obszaru gospodarki komunalnej,
mieszkaniowej i energetycznej
ZAŁOŻENIA DO PLANU ZAOPATRZENIA W CIEPŁO, ENERGIĘ ELEKTRYCZNĄ I PALIWA GAZOWE DLA GMINY MOSINA
Podstawa prawna:
Uchwała Nr LIV/452/21 z dnia 28 października 2021 r. (aktualizacja).
Cel:
Celem dokumentu była ocena stanu aktualnego i przewidywanych zmian zapotrzebowania na ciepło, energię elektryczną i paliwa gazowe w perspektywie do 2033 r. Realizacja programu ma umożliwić zabezpieczenie zapotrzebowania w energię na rynku lokalnym Gminy Mosina oraz każdego z odbiorców, w tym wykorzystanie istniejących nadwyżek i lokalnych zasobów paliw i energii, z uwzględnieniem energii elektrycznej i ciepła wytwarzanych w odnawialnych źródłach energii.
Realizacja w 2022 r.:
Została podpisana umowa z Węglokoksem SA na zaopatrzenie Gminy Mosina w węgiel. Od 6 grudnia można było składać wnioski o zakup węgla na preferencyjnych warunkach.
W grudniu, w związku z dużym zainteresowaniem tą formą zakupu, skierowano ankietę do osób mieszkających na terenie gminy, które otrzymały dodatek węglowy lub uzyskały do niego prawo i do tej pory jeszcze nie zakupiły węgla w preferencyjnej cenie.
Gmina Mosina wypłaciła mieszkańcom w 2022 r. dodatek węglowy w łącznej wysokości 14.310.891,18 zł.
WIELOLETNI PROGRAM GOSPODAROWANIA MIESZKANIOWYM ZASOBEM GMINY MOSINA
Podstawa prawna:
Uchwała Nr XX/142/19 Rady Miejskiej w Mosinie z dnia 12 grudnia 2019 r.
Cel:
Priorytetem dla gospodarki mieszkaniowej w okresie obowiązywania niniejszego programu jest wprowadzenie równoważącej się struktury przychodów (dochodów) i kosztów (wydatków), a także poprawa wykorzystania i racjonalizacja gospodarowania mieszkaniowym zasobem gminy.
Realizacja w 2022 r.:
Na realizację zadań z zakresu gospodarowania mieszkaniowym zasobem gminy wydatkowano kwotę 1.358.016,69 zł, w tym m.in.
przeprowadzono prace remontowe lokalu przy ul. Krotowskiego 16 w Mosinie w celu przygotowania miejsca zakwaterowania dla obywateli Ukrainy;
wydatkowano 257.717,09 zł na remonty w zasobach mieszkaniowych Gminy Mosina;
wykupiono grunty o wartości 639.786,18 zł;
WIELOLETNI PLAN ROZWOJU I MODERNIZACJI URZĄDZEŃ WODOCIĄGOWYCH I URZĄDZEŃ KANALIZACYJYCH BĘDĄCYCH W POSIADANIU AQUANET s. A. NA LATA 2014-2029
Podstawa prawna:
Uchwała Nr XXXVI/2584/20 Rady Miejskiej w Mosinie z dnia 26 listopada 2020 r.
Cel:
W ramach sporządzonego dokumentu określono planowane inwestycje i poziom nakładów planowanych na ich realizację, uzasadnienie konieczności ich realizacji oraz określenie zakresów rzeczowych i nakładów.
Realizacja w 2022 r.:
Aquanet S.A. realizuje zadania przyjęte do planu przy współpracy z Gminą Mosina.
Więcej na temat zadań z zakresu wodociągów w zakładce Ochrona środowiska.
program opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt na terenie gminy MOSINA
Podstawa prawna:
Uchwała nr LXIII/535/22 rady Miejskiej w Mosinie z dnia 29 marca 2022 r.
Cel:
Program ma na celu zapobieganie bezdomności zwierząt, zapewnienie opieki zwierzętom bezdomnym, wyłapywanie zwierząt i doprowadzenie ich do schroniska oraz ograniczenie niekontrolowanego rozrodu zwierząt i edukację społeczeństwa w zakresie obowiązków spoczywających na właścicielach zwierząt.
Realizacja w 2022 r.:
Prowadzono sterylizację i kastrację wolno żyjących kotów. Związek międzygminny finansował schroniska dla bezdomnych zwierząt celem zapewnienia im opieki. Składka członkowska Gminy Mosina wyniosła 239.834,20 zł. Sfinansowano również utrzymanie przytuliska dla zwierząt celem zapewnienia opieki zwierzętom wyłapywanym do czasu odnalezienia ich właściciela przed przekazaniem ich do schroniska.
Ponadto zapewniono opiekę zwierzętom gospodarskim oraz dokarmianie dla wolno żyjących kotów (zakupywanie karmy i współpraca z wolontariuszami.
Schronisko w 2022 r. przyjęło 34 zwierzęta, natomiast dokonano także 23 adopcji.